MESCİD-İ AKSA`YI MÜDAFAA EDEN SON İSLAM ORDUSU

O HALDE SEN VE BERABERİNDE TEVBE EDENLER, EMROLUNDUĞUNUZ ŞEKİLDE, DOĞRU YOLU TUTUN. SİZDEN HİÇBİRİNİZ BÜYÜKLENİP, ALLAH TARAFINDAN KONULMUŞ SINIRLARI AŞMASIN; ÇÜNKÜ UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HERŞEYİ O GÖRÜYOR. (KURAN-İ KERİM 11:112)

1917 yılında İngiliz orduları karşısında şehri müdafaa eden son ordu Osmanlı askerlerinden oluşmaktaydı.

23-01-2019

Filistin, İngiliz ordularının kontrolüne girdiği 1917 yılında kadar 4 yüzyıl Osmanlı egemenliğinde kaldı. Osmalı ordusu dini, tarihi ve stratejik öneme sahip şehri savunurken 25 bin askerini kaybetmesine yol açacak sert bir savunma savaşı verdiyse de nihayetinde teslim olmak durumunda kaldı.

Teslim olmaktan başka şansı kalmayan Osmanlı ordusu adına, Kudüs valisi şu fermanı kaleme almıştı:

"Şehrin kuşatmasının şiddeti ve bu huzurlu beldenin sizin ağır silahlarınızdan çektiği ızdırap nedeniyle ve bu ölümcül bombaların kutsal mekanlarıa isabet etmesi endişesiyle, Kudüs'ü 5 yüzyıldan fazla süredir koruduğumuz şekilde koruyacağınızı umarak, şehri size şehremini Hüseyin Hüseyni vasıtasıyla teslim etmek durumundayız."

 

İmza

Kudüs Mutasarrıfı İzzet

Anlaşmanın ardından İngiliz General Allenby Kudüs'e girdi ve Filistin'de İngiliz mandası dönemi başladı ve bu dönemin ardından bölgede İsrail devleti kuruldu. Bu tarihten günümüze dek Kudüs ve Mescid-i Aksa, İslam'ı benimseyen bir siyasi otorite tarafından hiç yönetilmedi.

Edmund Allenby'in törenle Kudüs'e girişi:

İngiliz ordusu şehre girmeden önce Mescid-i Aksa'da Osmanlı askerlerinin görüntüleri:

Kudüs'te çatışmalara ve tartışmalara sebep olan kutsal mabed Mescid-i Aksa:

Kaynak: Mepa News


YAZI KÖŞESİ

SAYAÇ

Bugün 220
Toplam 92336
En Çok 670
Ortalama 229